Szentimrei villa

Kós Károly (Temesvár, 1883. december 16. – Kolozsvár, 1977. augusztus 25.), az ismert tervező, grafikus, néprajzkutató, író és politikus Kalotaszeg kitűnő ismerője volt. Csodaszép környezetben búvik meg a sztánai Varjúvár, itt volt a művész alkotóműhelye. Ő tervezte a sepsiszetgyörgyi Székely Múzeumot és kórházat, a kolozsvári református Kakasos templomot, a budapesti állatkert épületeinek a megtervezésében is részt vett. Nagy ember volt, de igazán itt érezte jól magát. Itt volt otthon. 
Az ő emlékére szervezi meg az Erdélyi Kárpát Egyesület – Kolozsvár 1891 és a Szentimrei Alapítvány minden év augusztusában, már 12. alkalommal a hagyományossá vált 50, 25 és 10 km-es Kós Károly Emlék- és Teljesítménytúrákat, ezúttal a 6. Kolozsvári Magyar Napok keretében.
Az idei túrát augusztus 15-én tartottuk meg, szervezői László Györgyi az EKE – Kolozsvár 1891 részéről, és Szabó Zsolt, a Szentimrei Alapítvány képviselője. Az idén először biciklivel is meg lehetett tenni az 50 kilométeres távot, Branea Róbertnek köszönhetően. A terep-kerékpáros maraton megtételéhez feltétlenül terepgumikkal felszerelt kerékpár volt szükséges, pótbelső, javító-készlet, külsőgumi-leszedő kulcs, pumpa, kerékpáros sisak, esőkabát, lámpa, esetleg fejlámpa, hátsó villogó, valamint 1,5 – 2 liter víz és élelem. Ajánlott túracipővel jönni, mert helyenként gyalogolni kell és tolni a kerékpárt.
A rajtokban Fehér Zsuzsa (50 km gyalog és kerékpárral),  László Györgyi (25 km), Szabó Zsolt (10 km) indították a résztvevőket. Pontbírók: Etédi József, Kuszálik János, Ciobanu costică, Pál Gyöngyi, Pál István, Szőcs János, Kosztin Erika, Csorba Anna, Szabó István, Szima Márton és Szima Csilla voltak; Kún Zoltán seprőbíró volt az 50 km-es, Tóthpál Tamás a 10 km-es útvonalon.
A 2015-ös esztendő a meglepetések és a rekordok éve volt a kolozsvári EKE által szervezett emlék és teljesítménytúrákat illetően. A szervezők minden résztvevőt új túrafüzettel láttak el, emlékpólóval, oklevéllel és kitűzővel jutalmaztak, egyes ellenőrző pontoknál vizet és édességet kínáltak, a célpontnál pedig (Szentimrei-villa) étellel-itallal fogadták a célba érkezőket. A túrán mindenki a saját felelősségére indult. Az új túrafüzet felújított, kibővített, vonzó kivitelezésű, színes fotókkal, térképpel ellátott.Minden útvonalnak külön füzet készült, amely tartalmazta a túra megtételét igazoló lapot, amelyen a pontbírók aláírásával lett igazolva, hogy a túrázó áthaladt az útvonalának megfelelő ellenőrző pontokon, így teljesítette a túrát és jogosult lesz a kitűző viselésére. A felújított túrafüzet több ember munkájának köszönhetően jött létre. Összeállításában és szerkesztésében oroszlánrésze volt Mezei Ele­mérnek, közreműködött Tóthpál Tamás, Lőrinczi István, László Györgyi és Branea Róbert. A füzeteket Balló László, Kún Zoltán, Mezei Elemér és Branea Róbert színes fotói díszítik.
A túra helyszíne Kolozsvár és környéke volt. A résztvevők, mint minden évben, most is háromféle útvonal közül választhattak: teljesíthették az 50 km-es, a 25 km-es vagy a 10 km-es szakaszt. Mi a teendő ilyenkor? Ha teljesítménytúrára vállalkozunk, mérjük fel először is azt, hogy milyen hosszú utat vagyunk képesek bejárni. Azok, akik még nem tettek meg ekkora távot, először is gondolják át mindazt, ami ezzel járhat. A felhólyagzott sarok nagyon fájdalmas, olyan túracipővel induljunk útnak amely kényelmes, új bakancsot ne teljesítménytúrán próbáljunk ki. Tanulmányozzuk előre az útvonalat, vigyünk magunknak ivóvizet, érdeklődjük meg, hol tudjuk pótolni útközben. A nagy meleg, a lehetséges 35 C fok körüli hőség komoly gondot jelet, főleg a hosszabb útvonalon.
A leghosszabb útvonal Kolozsvárról indult a Kakasos templomtól, át a Törökvágáson, a Szamos-Nádas vízválasztón, majd érinti a Bátori-hegyet, a gorbói országutat, a Gyerőffy-szöktetőt, Gyerõvásárhelyt, a jegenyei országutat, a Riszegtetőt, majd a Varjúvártól érkezik a Szentimrei-villába. Idén ezt az útvonalat 9-en teljesítették, elsőnek Sztranyiczky Gábor ért célba. A 25 km-es útszakasz három falut érint (Sztána, Zsobok, Kispetri), valamint az Almási-várat és a Riszegtetőt, erre a túrára 16-on jelentkeztek, 15-ön értek célba, egy feladta. A 10 km-es útszakasz a Szentimrei-villa kertjéből indult, majd a Csigadombról haladt át a Riszeg-tetőre, onnan pedig vissza a kiindulóponthoz. Ezen a túrán 15-ön vettek részt és minden résztvevő teljesítette. A Szentimrei-villában elfogyasztották a fáradt túrázóknak járó túrós puliszkát, Szabó Zsolt célbíró, a Szentimrei Alapítvány képviselője állította ki a túra megtételét bizonyító oklevelet a résztvevők számára. A kerékpáros 50 km-es túrán, amely először indult ebben az évben, 8-an indultak és mind teljesítették, elsőnek Tamás Miklós ért célba. 
Reméljük, hogy az évről évre megszervezett Kós Károly Emlék- és Teljesítménytúrán mind több túrázó vesz majd részt, hogy aki ismeri, az visszatérjen, aki meg nem ismeri, hogy megismerje a néphagyományokban gazdag csodálatos kalotaszegi tájat, amelyet Kós Károly annyira szeretett.

Pál Gyöngyi

Közzétéve