Októberben igazán pezsgett az élet a kolozsvári EKE-ben, hiszen a rengeteg túra és kirándulás mellett tisztújító és alapszabály-módosító közgyűlést is szerveztünk 17-én. Legutóbb négy éve, 2020 júliusában tartottunk tisztújítást, akkor a járványügyi helyzetre való tekintettel szabadtéren, az Apáczai-líceum udvarán szerveztük meg a gyűlést, ez alkalommal pedig az Apáczai dísztermében gyűlt össze a 67 résztvevő. Az új alapszabályzat megvitatása és elfogadása után a tagok ismét bizalmat szavaztak Kovács Diószegi Zsuzsa elnöknek, hozzá pedig két fiatal, tenni akaró hölgy csatlakozott Filep Inrgid és Kasza Izabella személyében, akik az alelnöki és titkári feladatköröket vállalták el.
KISMIHÁLY BOGLÁRKA
A gyűlést megelőzően arra törekedtünk, hogy minél több tagtársunkat megszólítsuk, így amellett, hogy az újságban, a rádióban, a weboldalunkon és a Facebookon is meghirdettük a gyűlést, néhány személyt telefonon is felkerestünk. Mivel a közgyűlés csak abban az esetben lehetett döntőképes, ha az aktív tagság egynegyede összegyűl, fontos volt, hogy a 234 szavazóképes személyből legkevesebb 59-en megjelenjenek. Az érkező tagokat Molnár Ildikó és Kasza Izabella fogadta kedvesen, akik szorgalmasan kiosztották a szavazólapokat és aláíratták a jelenléti ívet. Az egybegyűlteket Kovács Zsuzsa elnök köszöntötte, vázolva a gyűlés két fontos témáját, az alapszabály-módosítást és az új elnökség megválasztását. Mielőtt részletesen ismertettük volna a napirendi pontokat, felhívtuk a tagság figyelmét, hogy továbbra is támogathatják Székely Árpád kezelését. Első napirendi pontként megszavaztuk azt a két személyt, akik vállalták, hogy aláírásukkal hitelesítik a közgyűlés jegyzőkönyvét (Venczel Enikőt és Boér Botondot). Ezután következett az új alapszabályzat-tervezet bemutatása és megvitatása.
Alapszabályzat-tervezet megvitatása
Mivel a tervezetet a közgyűlést megelőzően feltöltöttük az EKE weboldalára, a tagok beküldhették módosítási javaslataikat, emellett két jogász (Zsigmond Erika és Silye Attila) is átnézte a szöveget, a gyűlésen csak a főbb változtatásokat ismertettük. Mivel az egyesület hivatalos elnevezése túl hosszú volt és több ügyintézésnél is problémát okozott az elmúlt négy évben, javasoltuk a lerövidítését, továbbá módosítanunk kellett az egyesület székhelyét a költözés miatt. A vezetőséget háromtagúra csökkentettük (elnök, alelnök, titkár), a vezetőségi feladatköröket pedig részben módosítottuk és átcsoportosítottuk. Mivel a szakosztályok gyakorlatban már nem működnek, úgy döntöttünk, hogy az erre vonatkozó részt kivesszük az alapszabályzatból, viszont továbbra is meghagytuk a lehetőségét, hogy három személy megalapíthasson egy szakosztályt, amennyiben erre igény mutatkozik. Mivel az etikai bizottság meglétét nem írja elő a törvény, a felmerülő problémákat pedig a mindenkori elnökség tudná a leghatékonyabban megoldani, javasoltuk, hogy az erre vonatkozó fejezetet is vegyük ki az új alapszabályzatból. A közgyűlést tájékoztattuk arról, hogy az alapszabályzat-tervezetet több alkalommal is megvitattuk a jelenlegi és jövendőbeli elnökséggel, emellett több tag is beküldte módosítási javaslatait (Szilveszter Éva, Nagy Ildikó és Márton Béla), ezeket pedig velük személyesen is megbeszéltük. Ennek eredményeként az eredeti tervezetet minimum ötször módosítottuk, vitatkoztunk, érveltünk, újragondoltunk részeket, amíg megszületett a végleges tervezet. Az etikai bizottság létjogosultsága kapcsán többen is kifejtették véleményüket, Szilveszter Éva elmondása szerint az etikai bizottság minősíti az egyesületet, ezért nem szabad kivenni. Fazekas Zsolt ezzel ellentétben azzal érvelt, hogy a tagok becsületes, tisztességes döntést tudnak hozni, így feleslegesnek tartja az etikai bizottságot. Szima Márton volt EKE-elnök is felszólalt, elmondta, amióta ő EKE-tag, az etikai bizottságnak még sosem volt dolga. Ezután Boér Botond kért szót, ugyanis ő javasolta az etikai bizottság eltörlését, mert ennek működési szabályzatot kellene írni, tehát nehezen lehetne definiálni, hogyan kellene működnie. Kasza Izabella szerint ez a bizottság akkor lenne hasznos, ha valamelyik tag etikailag megkérdőjelezhető lenne. Végül Silye Attila ügyvéd zárta a felszólalók sorát, aki megerősítette, hogy a törvény nem kötelezi az etikai bizottság létét, csak szakmai egyesületeknél követeli meg ezt. Mivel nem sikerült konszenzusra jutni, a jelenlévők szavaztak arról, hogy az etikai bizottság maradjon-e benne az alapszabályzatba, a többség viszont, hatvan személy úgy döntött, hogy vegyük ki. Ezután következett az új alapszabályzat elfogadása, amelyhez szükséges volt a jelenlévők 2/3-ának a támogató szavazata, ez pedig meg is valósult, hiszen 63-an igennel voksoltak.
Elnökségi beszámoló az elmúlt négy évről
A következő napirendi pontként a leköszönő elnök, Kovács Zsuzsa számolt be az elmúlt négy év fontosabb történéseiről. Elmondta, hogy mivel a világjárvány idején vette át a stafétát, abban az időszakban az egyesület tevékenysége akadályoztatva volt, a teljesítménytúrák elmaradtak, a gyalogtúrákat pedig kis létszámú csoportokban szerveztük. Aztán 2021-ben elkezdett újra beindulni az élet, így sikerült mind a négy teljesítménytúrát megszervezni, még ha kisebb létszámmal is, 2022-től viszont minden visszaállt a megszokott kerékvágásba. A Szabadság napilapban havonta megjelent az Erdély tájain EKE-melléklet, ahol beszámoltunk a tevékenységekről, a rádióban pedig minden hónapban Mesélt az EKE. Gyűléseket sajnos nem tartottunk, de vissza lehetne ezeket vezetni, hogy legalább negyedévente találkozzon a tagság, akár két korcsoportban, idősebbek és fiatalabbak külön-külön. Megemlítette a 2023-as EKE Vándortábort, amelynek a szervezését a kolozsvári EKE vállalta fel. Elmondása szerinta sok önkéntessel és segítséggel sikeres tábort szerveztünk Sztánán 1178 résztvevővel, Ferenczi Júliától pedig maximális segítséget kaptunk. 2023-ban a tábor miatt lemondtunk két teljesítménytúra szervezéséről (Vasvári- és Kós Károly-túra), idén viszont sikerült ismét megtartani mind a négy teljesítménytúrát. Végül megemlítette az EKE-gyereksíversenyt és a Hangay Oktáv családi síversenyt, amelyeket mind a négy évben sikerült megszervezni, s amelyek szintén nagy népszerűségnek örvendenek.
Pénzügyi beszámoló és tisztújítás
Következő napirendi pontként Vigh Gyöngyi cenzor ismertette a 2023-as évre vonatkozó pénzügyi beszámolót, részletesen bemutatva a kolozsvári EKE bevételi forrásait, valamint a kiadások tételeit. Ezután következett a leköszönő tisztségviselők felmentése (elnök: Kovács D. Zsuzsa, ügyvezető alelnök: Molnár Ildikó, turisztikai alelnök: Pál Gyöngyi, fotóklub vezetője: Bozsoki Adrienn, titkár: Branea Róbert), akiket tapssal búcsúztattunk, megköszönve nekik önzetlen munkájukat. Ezután Bozsoki Adrienn röviden beszámolt a fotóklub elmúlt 20 évéről, miszerint 2003-ban alakult meg Vass Géza kezdeményezésére, eleinte pedig hetente találkoztak. Kezdetben 10-15 taggal működtek, a járvány után viszont lecsökkent a létszám. A húsz év alatt több mint ötven kiállítást szerveztek belföldön és külföldön, több mint 30 témát dolgoztak fel, Kolozsváron pedig több városnegyedben megismételték kiállításaikat. Elmondta, hogy a havi tagsági gyűlések alkalmával mindig levetítették az előző hónapban készült túrás fényképeket, amit résztvevők nagyon kedveltek.
Ezután következett a tisztségviselők jelölése, bemutatkozása és megszavazása. Mindhárom vezetőségi tisztségre egy-egy jelölés érkezett (elnök: Kovács D. Zsuzsa, alelnök: Filep Ingrid, titkár: Kasza Izabella), az illető személyek pedig vállalták a jelölést. Mivel Ingridet és Izabellát néhány EKE-tag nem ismerte, röviden bemutatkoztak. Ingrid elmondta, hogy két nagykorú fiú édesanyja, 2018-tól EKE-tag a férjével együtt. A tavaly önkéntes volt a táborban, akkor eldöntötte, hogy szeretne aktívabban bekapcsolódni az EKE életébe. A fő célja a fiatalok bevonása, szerinte erre ki kell dolgozni egy tervet, akár ötletbörzét is lehetne tartani a tagokkal. Ezután Iza folytatta a bemutatkozást, aki 2019-től tagja az EKE-nek, rendszeresen önkénteskedik a teljesítménytúrákon, és az EKE-táborban is besegített. Szereti a buszos kirándulásokat, szívügye a közösség, a párját is az EKE-ben ismerte meg. Meggyőződése, hogy az EKE közösségében nagy érték rejlik, ezt szeretné hasznosítani a jövőben. A cenzorbizottsági tagok esetén négy jelöltet állított a közgyűlés Vigh Gyöngyi, Molnár Ildikó, Boér Botond és Venczel Enikő személyében. A jelöltekre titkos szavazás útján lehetett szavazni és az alábbi eredmények születtek: elnök: Kovács D. Zsuzsa, 59 igen; alelnök: Filep Ingrid, 65 igen; titkár: Kasza Izabella, 66 igen; cenzorbizottsági tagok: 1. Vigh Gyöngyi, 66 igen; 2. Molnár Ildikó, 64 igen; 3. Boér Botond, 41 igen, Venczel Enikő, 18 igen.
Székházköltöztetés és a tagság helyzete
A tisztújítás után beszámoltunk a 2024-es EKE-tevékenységekről, majd Vigh Gyöngyi ismertette a pénzügyi helyzet idei alakulását. Ezután következett a székházköltöztetés ismertetése, amelynek kapcsán már az elején tisztáztunk néhány dolgot. Bár rég felmerült, hogy a metró építése miatt le fogják bontani azt az épületet, amelyben jelenleg az ügyfélszolgálati iroda működik (az EMT épülete), ez eddig szerencsére nem történt meg. Időközben viszont ki kellett üríteni a Fürdő utcai (Cardinal Iuliu Hossu 20/13. szám) EKE-székhelyet, mert a katolikus egyház felújíttatja a pincehelyiséget. Többhetes keresgélés után sikerült találni olyan ingatlant, ami az unitárius egyház tulajdonában van, így az új székhely az alábbi címen található: Bulevardul 21 Decembrie 1989 / Magyar utca 16. szám. Itt viszont csak az egyesület raktára fog működni, az iroda továbbra is a már említett helyen marad, az EMT épületében (Bulevardul 21 Decembrie 1989 / Magyar utca 116. szám). A régi székhelyen levő dolgokat (kiadványok, szervezési kellékek, régi EKE-tárgyak) rendszereztük, és átszállítottuk az új székhelyre. A költöztetés épp egybeesett a teljesítménytúrák szervezésével, így nagy terhet jelentett, végül viszont mindent sikerült megoldani. Utolsó napirendi pontként ismertettük a kolozsvári EKE tagságának jelenlegi helyzetét. Elmondtuk, hogy 2023-ban több inaktív taggal is sikerült felvenni a kapcsolatot, közülük néhányan (44-en) lemondtak a tagságukról, akik pedig nagyon rég nem fizettek, vagy az adatbázis alapján nagyon idősek, azokat átraktuk a feltételezhetően megszűnt tagok listájára (121 személy). Még ennek ellenére is a tagságadatbázisban szereplő tagok száma elég nagy, 352 személy, ebből viszont csak 262 személy tekinthető aktív tagnak, akik legalább 2022-ig befizették a tagsági díjat. Ebből gyerek vagy diák 16 személy, dolgozó 98 személy, nyugdíjas pedig 148 személy. A különfélék szekcióban Márton Béla felvetette, hogy történt-e előrelépés a csucsai ház kérdését illetően. Mivel a téma nagyon bonyolult, nem került be a napirendi pontok közé, az viszont tény, hogy a házat nem igazán használja ki az EKE, továbbá évről évre veszíti az értékét, ezért a jövő évi EKE-közgyűlésen dönteni kell a sorsáról.