erdő

Igen, a Detonátára, mert aki feljut eme természeti ritkaság, a Kopasz Detonáta tetejére, a mintegy 100 méteres bazaltszikla magaslatra, felejthetetlen élményben részesül az elébe táruló körpanoráma láttán.
Kolozsvár, Topánfalva, Abrudbánya, majd a zalatnai útról letérve a Bucsum völgyébe, itt is a hatodik falu Bucium Şasa. Ez a mindvégig aszfaltos autós utunk végállomása.
A Bucsum völgyébe érve a kacskaringós, még enyhén emelkedő úton haladva többször is látni lehet mindkét Detonáta kiemelkedő magaslatait, mert tulajdonképpen kettő van. Balra a Csupasz, vagy Kopasz, amelyik utunk végcélja, jobbra pedig a Gyapjas, azaz fenyőerdővel borított. Mind a két Detonáta 1150 méternél magasabb. A Detonáta a Román Detunata magyarosított változata, visszhangzás jelentéssel, mert zivataros időjáráskor, nemcsak a becsapódó villámok dörgéshangjai verődnek vissza, de az esetenként leváló hatalmas tömegű bazaltoszlopok dörgedelmes morajlása is. Jókai erről így ír: „mikor az éjszakai zivatar fekete eget fest körülötte s a lángoló villám megvilágítja e csodálatos falat, mintha egy óriási orgona állna tűzben, lángban, melynek rettentő hangcsövei visszazengik az ég dördülését”.
Mint minden természeti ritkasághoz, ehhez is népi legenda fűződik: a vadászaton lévő óriásfiú a sűrű rengetegben eltévedt. Éjnek idején hangokat hallott, fénysugarat vett észre. Közelebb menve csodálatosan szép, éneklő leányt látott, akibe azonnal bele is szeretett. Bár tudta, hogy tündérlányról van szó, mégsem törődött azzal, hogy a tündéreknek király apja a legnagyobb ellensége. Az óriásfiúnak a tündérleány iránt érzett szerelme megváltoztatta viselkedését, ami apjának különösképpen feltűnt, és megleste ennek okát. Amikor a fiának karjai közt meglátta a szépséges tündérlányt, olyan haragra gerjedt, hogy egyetlen lándzsaszúrással megölte a lányt. Erre az ifjú óriáslegény dühében szíven szúrta apját. A bűnöknek sorozatát nem tűrte az ég, és hatalmas csattanással megnyílt a föld, az óriások kastélya mindenestől elsüllyedt. Az óriások kősziklává változtak, ezek most is láthatók a Detonáta bazaltoszlopainak képében. A mindenét sirató óriásfiú el nem apadó könnyei a Detonáta lábánál eredő forrást táplálják. A kegyetlen apja iránti haragja miatt jéggé dermedt szíve ott fehérlik bazaltoszlopoktól védetten a hegy aljában.
A faluból a jelzett turistaút a templom mellett indul. A házak közti kezdeti esetleges vizes-sáros, kissé nehézkes utat elhagyva, fentebb szárazabb úton, vagy a füves-gyepes ösvényen nyílt terepen enyhén fárasztóan felfelé haladva nem lehet eltévedni, mert mint irányadó mindvégig előttünk vannak a Detonáta kibontakozó szürke bazaltsziklái. Erre a túrára ajánlatos a túrabakancs, ha van, túrabot is, valamint esőkabát, mert errefelé gyakori a szélsőséges időjárás-változás.
A kopasz Detonáta is tulajdonképpen sűrű fenyvesben van. Az erdő szélén eredő bővizű forrásnál pihenőhely. Pihenés után a sűrű erdőben haladunk, ahol nemcsak hűvösebb van, de az út is, immár érezhetően felfelé haladva, mind gyakrabban vezet a ki tudja mikor levált mohával borított, egymás hegyén-hátán lévő bazaltoszlopokon. Nem ritkák ezek záró üregeiben a mini jégbarlangok, még nagy kánikulában sem. Különösen nagy élmény mindazoknak a fotósoknak, akiknek sikerül egy-két ilyet megörökíteni. Oszlopróloszlopra lépve nemsokára legyezőszerűen tárul ki az orgonasípos bazalt sziklafal teljes mivoltában, aljában a tömérdek levált vulkanikus eredetű szürke bazaltoszlopok halmazával. A jelzett úton, a bozontos részen is áthaladva, hirtelen és merészen emelkedik a szerpentinesen kialakított ösvény a tetőre, ahol bizony nem éppen kényelmes a férőhely, de meglehetősen biztonságos a természet által szűkre szabott kilátóhely. Azért az elővigyázatosságra is szükség van, különösképpen, ha gyerekek is vannak a csoportban. A látvány minden fáradságért kárpótol. Az Öreg-havas (1836 m), a Mócok szent hegye, a Gajnát, azaz a Găina (1486 m), a Feketéllő (Négriléásza, 1368 m) hegyvonulatainak összessége lenyűgöző látvány. Ugyancsak Jókait idézve „az ember lelke elvész e látvány előtt”. Felfelé eléggé nehézkes az út, de lejönni még nehezebb. Nem másért, de nagyon nehéz betelni a látvánnyal. A látványosságokkal betelve a visszafelé utat a hegy megkerülésével is meg lehet tenni, de ez nem annyira látványos. Lefelé menet félúton, a természet lágy ölén egy hegyi-kocsma is útba esik, ahol minden biztosított (legalábbis volt) a vendégek marasztalása érdekében.

Az autótól megtett út oda-vissza mintegy másfél km. A szintkülönbség 250-300 m. Kényelmesen haladva 5–6 órát is igénybe vehet ez a látványosság, de aki ezt az utat végigjárja, minden bizonnyal sokáig fog nosztalgiázni.
Mikrobuszos és személygépkocsis kirándulás a Detonátához legközelebb június 25-én, szombaton lesz.

Vas Géza

Időpont: